Activitate ecologică - Parohia Piscu Rusului a plantat 10.000 de puieți de salcâm

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 20, 2018   Autor: Flavius Popa

Mai multe detalii cu privire la acest proiect ne-a oferit părintele Ceacîru Gheorghiţă, parohul comunității Piscu RusuluI: „Puieții au fost oferiți gratuit de către Ocolul Silvic Bisericesc Iaşi. Am fost ajutaţi să plantăm aceste plante tinere de salcâm de către domnul Mirel Damaschin, primarul comunei Dagâţa, care ne-a ajutat și ne-a oferit aprox 160 de oameni din partea serviciului social dar și directorul Şcolii profesionale Dagâţa, prof. Chiriac Viorel, care ne-a trimis 60 de elevi. La această activitate au contribuit și credincioşii Parohiei Piscu Rusului, în total fiind aproximativ 300 de oameni. Pentru a avea un climat de pace şi o colaborare frumoasă, din dorința de linişte si mulţumire sufletească că această pădure va ajunge la maturitate, terenul va fi transferat în administrația Ocolului Silvic, autoritatea ce deține suportul legal pentru a proteja şi supraveghea creşterea acestei păduri. Țin să îi mulțumesc Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, pentru ajutorul oferit, mulţumim Consiliului Local Dagâţa şi domnului primar Mirel Damaschin, ce ne-a ajutat în derularea acestui proiect, doresc să îi mulţumesc doamnei viceprimar Daniela Cercel, cea care ne-a sprijinit cu resursele umane, mulţumim și Şcolii profesionale Dagâţa, domnului director prof. Chiriac Viorel şi cadrelor didactice care ne-au însoţit în această activitate, mulţumim şefului de şantier, domnului pădurar Ion Macovei, mulţumim domnului ing. dr. Constantin Popovici, şeful Ocolului Silvic Bisericesc Iaşi. De asemenea, adresăm mulțumire și părintelui Mihail Roșu, protoiereul Protopopiatului Iaşi 3, pentru susţinere şi încurajare”.